Bourns Inc. PV36P504C01B00
Part No.:
PV36P504C01B00
Datasheet:
PV36P504C01B00.pdf
Description:
TRIMMER 500KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
PV36P504C01B00 Specifications
Resistance:
500 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.378" x 0.197" Face (9.60mm x 5.00mm)