Bourns Inc. PV32H102A01B00
Part No.:
PV32H102A01B00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PV32H102A01B00.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
PV32H102A01B00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PV32
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.260" Dia (6.60mm)