Bourns Inc. PV12T100A01B00
Part No.:
PV12T100A01B00
Datasheet:
PV12T100A01B00.pdf
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
PV12T100A01B00 Specifications
Packaging:
Tube
Resistance:
10 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.299" x 0.354" Face (7.60mm x 9.00mm)