Bourns Inc. PV12P201A01B00
Part No.:
PV12P201A01B00
Datasheet:
PV12P201A01B00.pdf
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
PV12P201A01B00 Specifications
Packaging:
Tube
Resistance:
200 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Size / Dimension:
Round - 0.299" Dia (7.60mm)