Same Sky (Formerly CUI Devices) PTN15-C02NB20
Part No.:
PTN15-C02NB20
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PTN15-C02NB20.pdf
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PIN SIDE
Shipping
PTN15-C02NB20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PTN15
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Resistance:
2 kOhms
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.591" Dia (15.00mm)