Same Sky (Formerly CUI Devices) PTN10-A20HB20
Part No.:
PTN10-A20HB20
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PTN10-A20HB20.pdf
Description:
TRIMMER 20KOHM 0.15W PC PIN SIDE
Shipping
PTN10-A20HB20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PTN10
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Resistance:
20 kOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.406" Dia (10.30mm)