Same Sky (Formerly CUI Devices) PTN06-B100HC20
Part No.:
PTN06-B100HC20
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PTN06-B100HC20.pdf
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.15W PC PIN
Shipping
PTN06-B100HC20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PTN06
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.248" Dia (6.30mm)