Amphenol Piher Sensing Systems PTC15NV02-105A2020
Part No.:
PTC15NV02-105A2020
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PTC15NV02-105A2020.pdf
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
PTC15NV02-105A2020 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
PTC15
Packaging:
Product Status:
Active
Resistance:
1 MOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.591" Dia (15.00mm)