Amphenol Piher Sensing Systems PTC10MV10-102A1010
Part No.:
PTC10MV10-102A1010
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PTC10MV10-102A1010.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.33W PC PIN TOP
Shipping
PTC10MV10-102A1010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
PTC-10
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.33W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.406" Dia (10.30mm)