Amphenol Piher Sensing Systems PT6KV-503B2020
Part No.:
PT6KV-503B2020
Datasheet:
PT6KV-503B2020.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.05W PC PIN TOP
Shipping
PT6KV-503B2020 Specifications
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.248" Dia x 0.248" H (6.30mm x 6.30mm)