Amphenol Piher Sensing Systems PT6KV-472A2020-PM
Part No.:
PT6KV-472A2020-PM
Datasheet:
PT6KV-472A2020-PM.pdf
Description:
TRIMMER 4.7K OHM 0.1W PC PIN TOP
Shipping
PT6KV-472A2020-PM Specifications
Resistance:
4.7 kOhms
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.248" Dia (6.30mm)