Amphenol Piher Sensing Systems PT6KH-252A2020
Part No.:
PT6KH-252A2020
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PT6KH-252A2020.pdf
Description:
TRIMMER 2.5KOHM 0.1W PC PIN SIDE
Shipping
PT6KH-252A2020 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
PT-6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2.5 kOhms
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.248" Dia (6.30mm)