Amphenol Piher Sensing Systems PT15NV18-501A2020-S
Part No.:
PT15NV18-501A2020-S
Datasheet:
PT15NV18-501A2020-S.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN TOP
Shipping
PT15NV18-501A2020-S Specifications
Series:
PT15
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Size / Dimension:
Round - 0.591" Dia (15.00mm)