Amphenol Piher Sensing Systems PT15GH10-105A2020-E-PM-S
Part No.:
PT15GH10-105A2020-E-PM-S
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PT15GH10-105A2020-E-PM-S.pdf
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN SIDE
Shipping
PT15GH10-105A2020-E-PM-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
PT-15
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 MOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.591" Dia (15.00mm)