Amphenol Piher Sensing Systems PT10LV10-253A2020-PM-S
Part No.:
PT10LV10-253A2020-PM-S
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PT10LV10-253A2020-PM-S.pdf
Description:
TRIMMER 25K OHM 0.15W PC PIN TOP
Shipping
PT10LV10-253A2020-PM-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
PT10
Packaging:
Product Status:
Active
Resistance:
25 kOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.406" Dia (10.30mm)