Kingbright PSC39-21EWA
Part No.:
PSC39-21EWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
16-DIP (0.295", 7.50mm)
Datasheet:
PSC39-21EWA.pdf
Description:
DISP 14SEG 0.39" SGL RED 16DIP
Shipping
PSC39-21EWA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
16-DIP (0.295", 7.50mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.820" H x 0.390" W x 0.380" D (20.83mm x 9.91mm x 9.65mm)
Digit/Alpha Size:
0.39" (10.00mm)
Display Type:
14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
3.7mcd
Wavelength - Peak:
627nm
Power Dissipation (Max):
75mW