Nichicon PSB2302330KHL
Part No.:
PSB2302330KHL
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
PSB2302330KHL.pdf
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 3KVDC RAD
Shipping
PSB2302330KHL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
750V
Voltage Rating - DC:
3000V (3kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
19 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.965" (24.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)