Kingbright PSA12-11SRWA
Part No.:
PSA12-11SRWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
18-DIP (0.800", 20.32mm)
Datasheet:
PSA12-11SRWA.pdf
Description:
PSA12-11SRWA
Shipping
PSA12-11SRWA Specifications
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
18-DIP (0.800", 20.32mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
1.575" H x 1.083" W x 0.463" D (40.00mm x 27.50mm x 11.75mm)
Digit/Alpha Size:
1.20" (30.48mm)
Display Type:
16-Segment, Alphanumeric
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.6V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
28mcd
Wavelength - Peak:
655nm
Power Dissipation (Max):
75mW