Amphenol Piher Sensing Systems PS6MH40-102A3030-PM
Part No.:
PS6MH40-102A3030-PM
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PS6MH40-102A3030-PM.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.1W GW SIDE ADJ
Shipping
PS6MH40-102A3030-PM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
PS6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Tolerance:
±30%
Temperature Coefficient:
±1500ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Round - 0.248" Dia (6.30mm)