Amphenol Piher Sensing Systems PS10LV50-503A3030
Part No.:
PS10LV50-503A3030
Datasheet:
PS10LV50-503A3030.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.15W J LEAD TOP
Shipping
PS10LV50-503A3030 Specifications
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±30%
Temperature Coefficient:
±1000ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Round - 0.406" Dia (10.30mm)