Amphenol Piher Sensing Systems PS10KV50-104A3030-PM
Part No.:
PS10KV50-104A3030-PM
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PS10KV50-104A3030-PM.pdf
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.15W J LEAD TOP
Shipping
PS10KV50-104A3030-PM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
PS10
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±30%
Temperature Coefficient:
±1000ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Round - 0.406" Dia (10.30mm)