Amphenol Piher Sensing Systems PS10KH40-102A3030
Part No.:
PS10KH40-102A3030
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PS10KH40-102A3030.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.15W GW SIDE ADJ
Shipping
PS10KH40-102A3030 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
PS10
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±30%
Temperature Coefficient:
±1500ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Round - 0.406" Dia (10.30mm)