Nichicon PPB2162470KHS
Part No.:
PPB2162470KHS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
PPB2162470KHS.pdf
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 1.6KVDC RAD
Shipping
PPB2162470KHS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
650V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)