Nichicon PPB1253100KES
Part No.:
PPB1253100KES
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
PPB1253100KES.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Shipping
PPB1253100KES Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)