Nichicon PPA2302470KN
Part No.:
PPA2302470KN
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
PPA2302470KN.pdf
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 3KVDC AXIAL
Shipping
PPA2302470KN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Axial
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
750V
Voltage Rating - DC:
3000V (3kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
17.8 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.630" Dia x 1.732" L (16.00mm x 44.00mm)