Panasonic Industrial Automation Sales PMH-30M-AC240V
Part No.:
PMH-30M-AC240V
Manufacturer:
Panasonic Industrial Automation Sales
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
PMH-30M-AC240V.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 30MIN 7A 250V
Shipping
PMH-30M-AC240V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PMH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.15 Sec ~ 30 Min
Contact Rating @ Voltage:
7A @ 250VAC
Voltage - Supply:
240VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)