Nichicon PMB2203220KAP
Part No.:
PMB2203220KAP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
PMB2203220KAP.pdf
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 2KVDC SCREW
Shipping
PMB2203220KAP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.1 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm)
Height - Seated (Max):
1.083" (27.50mm)
Termination:
Screw Terminals
Lead Spacing:
2.293" (58.25mm)