Powerex Inc. PM50CL1B120
Part No.:
PM50CL1B120
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Power Driver Modules
Package:
Power Module
Datasheet:
PM50CL1B120.pdf
Description:
MOD IPM 6-PAC L1 50A 1200V
Shipping
PM50CL1B120 Specifications
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Intellimod™
Package/Case:
Power Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
IGBT
Configuration:
3 Phase
Current:
50 A
Voltage:
1.2 kV