Panasonic Industrial Automation Sales PM4HW-H-AC240V
Part No.:
PM4HW-H-AC240V
Manufacturer:
Panasonic Industrial Automation Sales
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
PM4HW-H-AC240V.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 500HR 5A 250V
Shipping
PM4HW-H-AC240V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PM4H-W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Repeat Cycle, Twin Timer
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.1 Sec ~ 500 Hrs
Contact Rating @ Voltage:
5A @ 250VAC
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)