Powerex Inc. PM300CLA060
Part No.:
PM300CLA060
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Power Driver Modules
Package:
Power Module
Datasheet:
PM300CLA060.pdf
Description:
MOD IPM L-SER 6PAC 600V 300A
Shipping
PM300CLA060 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Intellimod™
Package/Case:
Power Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
IGBT
Configuration:
3 Phase
Current:
300 A
Voltage:
600 V
Voltage - Isolation:
2500VDC