Powerex Inc. PM150CSD120
Part No.:
PM150CSD120
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Power Driver Modules
Package:
Power Module
Datasheet:
PM150CSD120.pdf
Description:
MOD IPM 6PAC 1200V 150A
Shipping
PM150CSD120 Specifications
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Intellimod™
Package/Case:
Power Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
IGBT
Configuration:
3 Phase
Current:
150 A
Voltage:
1.2 kV
Voltage - Isolation:
2500VDC