Tamura PL20-28-130B
Part No.:
PL20-28-130B
Manufacturer:
Tamura
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
PL20-28-130B.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Shipping
PL20-28-130B Specifications
Manufacturer:
Tamura
Series:
PL20-xx-130B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):
Parallel 1.44A, Series 720mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
20VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
57.20mm L x 47.60mm W
Height - Seated (Max):
41.28mm