Tamura PL10-10-130B
Part No.:
PL10-10-130B
Manufacturer:
Tamura
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
PL10-10-130B.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Shipping
PL10-10-130B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tamura
Series:
PL10-xx130B
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):
Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
10VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
47.60mm L x 39.70mm W
Height - Seated (Max):
36.20mm