Tripp Lite PINV3000
Part No.:
PINV3000
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
PINV3000.pdf
Description:
3000W HEAVY-DUTY MOBILE POWER IN
Shipping
PINV3000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Obsolete
Type:
Inverter
Voltage - Output:
115VAC, 120VAC
Voltage - Input:
12VDC
AC Outlets:
4
Connector - AC Output:
NEMA 5-20R (2), 5-15R (2)
Connector - Voltage Input:
Terminal Post
Power - Output Continuous:
3 kW
Power - Output Surge:
6 kW