Tripp Lite PINV1000
Part No.:
PINV1000
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
PINV1000.pdf
Description:
1000W LIGHT-DUTY COMPACT POWER I
Shipping
PINV1000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
120V
Voltage - Input:
12V
AC Outlets:
2
Connector - AC Output:
NEMA 5-15R
Connector - Voltage Input:
Terminal Post
Power - Output Continuous:
1000 W
Power - Output Surge:
2000 W
Remote Capability:
No
Region Utilized:
North America
Size:
7.28" L x 5.04" W x 3.00" H (184.9mm x 128.0mm x 76.2mm)