KEMET PHE450HK5180FR05
Part No.:
PHE450HK5180FR05
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
PHE450HK5180FR05.pdf
Description:
CAP FILM 0.018UF 1% 250VDC RAD
Shipping
PHE450HK5180FR05 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±1%
Voltage Rating - AC:
180V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)