KEMET PHE448SB3330JR06
Part No.:
PHE448SB3330JR06
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
PHE448SB3330JR06.pdf
Description:
CAP FILM 330PF 5% 2KVDC RAD
Shipping
PHE448SB3330JR06 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
330 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)