Nichicon PHC1605150KS
Part No.:
PHC1605150KS
Datasheet:
PHC1605150KS.pdf
Description:
CAP FILM 15UF 10% 600VDC AXIAL
Shipping
PHC1605150KS Specifications
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
330V
Voltage Rating - DC:
600V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.1 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.535" Dia x 2.244" L (39.00mm x 57.00mm)