Nichicon PHC1604330KN
Part No.:
PHC1604330KN
Datasheet:
PHC1604330KN.pdf
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 600VDC AXIAL
Shipping
PHC1604330KN Specifications
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
330V
Voltage Rating - DC:
600V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.906" Dia x 1.732" L (23.00mm x 44.00mm)