Nichicon PHC1355400KS
Part No.:
PHC1355400KS
Datasheet:
PHC1355400KS.pdf
Description:
CAP FILM 40UF 10% 330VDC AXIAL
Shipping
PHC1355400KS Specifications
Capacitance:
40 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
330V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.9 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.535" Dia x 2.244" L (39.00mm x 57.00mm)