Nichicon PHC1335220KS
Part No.:
PHC1335220KS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
PHC1335220KS.pdf
Description:
CAP FILM 22UF 10% 330VDC AXIAL
Shipping
PHC1335220KS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Axial
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
330V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.4 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.142" Dia x 2.244" L (29.00mm x 57.00mm)