Nichicon PHC1255330KR
Part No.:
PHC1255330KR
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
PHC1255330KR.pdf
Description:
CAP FILM 33UF 10% 250VDC AXIAL
Shipping
PHC1255330KR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Axial
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.3 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.201" Dia x 2.087" L (30.50mm x 53.00mm)