Nichicon PHC1254200KG
Part No.:
PHC1254200KG
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
PHC1254200KG.pdf
Description:
CAP FILM 2UF 10% 250VDC AXIAL
Shipping
PHC1254200KG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Axial
Capacitance:
2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.1 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.492" Dia x 1.063" L (12.50mm x 27.00mm)