Nichicon PHB1605100KJSD
Part No.:
PHB1605100KJSD
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
PHB1605100KJSD.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 10% 600VDC RADIAL
Shipping
PHB1605100KJSD Specifications
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
350V
Voltage Rating - DC:
600V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.9 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)