Nichicon PHB1405100KJSD
Part No.:
PHB1405100KJSD
Package:
Radial
Datasheet:
PHB1405100KJSD.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 10% 400VDC RADIAL
Shipping
PHB1405100KJSD Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
275V
Voltage Rating - DC:
400V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.1 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)