Nichicon PHB1335470KRSD
Part No.:
PHB1335470KRSD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
PHB1335470KRSD.pdf
Description:
CAP FILM 47UF 10% 330VDC RADIAL
Shipping
PHB1335470KRSD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
330V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.2 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max):
2.264" (57.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)