Nichicon PHB1335150KJLA
Part No.:
PHB1335150KJLA
Package:
Radial
Datasheet:
PHB1335150KJLA.pdf
Description:
CAP FILM 15UF 10% 330VDC RADIAL
Shipping
PHB1335150KJLA Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
330V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.7 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)