Nichicon PHB1255680KRST
Part No.:
PHB1255680KRST
Package:
Radial - 6 Leads
Datasheet:
PHB1255680KRST.pdf
Description:
CAP FILM 68UF 10% 250VDC RADIAL
Shipping
PHB1255680KRST Specifications
Package/Case:
Radial - 6 Leads
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.9 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max):
2.264" (57.50mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)