Nichicon PHB1255250KJSD
Part No.:
PHB1255250KJSD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
PHB1255250KJSD.pdf
Description:
CAP FILM 25UF 10% 250VDC RADIAL
Shipping
PHB1255250KJSD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
25 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.9 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)