IC3D Printers PETGRMEGAHONEY175
Part No.:
PETGRMEGAHONEY175
Manufacturer:
IC3D Printers
Category:
3D Printing Materials
Package:
Datasheet:
PETGRMEGAHONEY175.pdf
Description:
IC3D R-PETG 1.75MM 22LB HONEY FI
Shipping
PETGRMEGAHONEY175 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IC3D Printers
Series:
Recycled PETG
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Filament Material:
R-PETG (Recycled Polyethylene Terephthalate Glycol-Modified)
Color:
Honey
Filament Diameter:
0.070" (1.75mm)
Weight:
22.05 lb (10.0 kg)
Tensile Strength:
Flex Strength:
Density:
Operating Temperature:
210°C ~ 230°C